E-mail: order@ipartak.com Write us

Take advantage of our great content writers and copywriters!

Copywriting

We'll write you high-quality content for your website, product descriptions, PR articles, press releases and more. The copywriting contains also proofreading of text.

more information

Articles writing

We have valuable experience with running of our own magazines, thus we have well-trained editors. We will be happy to supply you with new articles regularly.

more information

Writing in a foreign language

We are writing in several foreign languages, we are able to deliver foreign-language articles in long-term, help you with their translations and correct errors.

more information

Copyediting

If you are not satisfied with the quality of your content, we will be happy to look at them and modify to be the best possible and more readable for audience.

more information

Proofreading

We will find grammar or stylistic inconsistencies in your texts, we will fix them and return you a first-class level text.

more information

Why choose our writers?

We check all texts for quality before sending the output back to the client..

Our copywriting includes proofreading. You won’t find any errors.

Our copywriters are very experienced. We wrote over thousands of standard pages.

We write on various topics, for all of them we have our own experts.

We will deliver you the texts in the shortest possible timeframe. We inform you about the progress.

Several songwriters with different knowledge and experience can cooperate on one contract.

We select all copywriters so that we are able to write even highly specialized texts.

You only pay when you are satisfied with the work, even if it had to be repaired.

How does the cooperation with our copywriters work?

 1. Please contact our customer support. More

  Jsme vám k dispozici po celý týden na e-mailu nebo telefonu. Okamžitě převezmeme vaši poptávku, projdeme zadání a sepíšeme otázky. Zakázka je vždy domluvena po e-mailu.

 2. Tell us about the maximum information about your demanded texts. More

  Čím více informací od vás dostaneme, tím lépe. Naše klientská podpora se vás dotáže na všechny důležité otázky, ale obecně platí, že potřebujeme vědět: o čem má text být, pro koho je text určen, kde bude publikován, zda jste omezeni nějakou délkou, do kdy má být text hotov a jaký je cíl textu. Všechny informace nám zašlete e-mailem.

  Důležitou informací je i váš rozpočet. Odborné články se mohou vytvářet i několik týdnů a jejich cena je tedy vyšší než u běžného prodejního textu. Pokud nám svou představu ceny sdělíte okamžitě, tak se pokusíme nalézt řešení s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Nezapomeňte nás upozornit, pokud je text určen pro tisk nebo médium, které má svá pravidla pro publikaci (platí hlavně pro PR články).

 3. We will begin to process texts at an agreed price. More

  Každý text je individuální, což ovlivní jeho cenu a dobu zpracování. Před zahájením zpracování budete o ceně informováni a v momentě, kdy bude odsouhlasena, obratem zadáme poptávku našim textařům. Pokud se jedná o větší objednávku, není problém dodávat texty postupně.

 4. We will send you the first draft for comments. More

  Zpracovaný text vám zašleme k připomínkování. U každé zakázky počítáme s možností zapracování vašich připomínek a názoru. Samozřejmě vám nemusí text na poprvé plně vyhovovat, a tak bude následně upraven. Individuálně je možné domluvit změnu textaře, a tedy i pojetí stylu textu. V této fázi je hodnocen pouze obsah textu. Korektura gramatiky a stylistiky je prováděna až v okamžiku, kdy je odsouhlasen obsah.